Grand panorama

GRANDE PANORAMA CINANIMA 2020

SHORT FILMS

(LET GO), Star
Bazancir, Sweden

1 DAY IN
BODYLAND, Qianhui Yu, United Kingdom

ABAT-JOUR, Theo
Gremillet, France

ARKA, Natko
Stipanicev, Croatia

AS LONG AS
HE REIGNS, Lola Khattou, France

CANDY CAN, Anton
Octavian, Romania

COCKPERA, Kata
Gugic, Croatia

DRAKE, ROPE
AND ACORN, Alina Titorenko, Russia

ECHO, Felix
Baudouin, Hungary

FARCE, Robin
Jensen, Norway

FREEZE
FRAME, Soetkin Verstegen, Belgium

FULESEE, Christina
Benz, Switzerland

LA TEMPÊTE,
Astrid Guinet, France

 

MONACHOPSIS,
Liesbet Van Loon, Belgium

PAPER HOUSE,
Martyna Holda, Poland

PRECIEUX, Paul
Mas, France

RED LIGHT
TRAIN, Alicja Kot, Poland

SAY GOODBYE
2.0, Paul, Menno De Nooijer, Francoise De Nooijer, Netherlands

THE CHIMNEY
SWIFT, Frédéric Schuld, Germany

THE GIFT, Laura-Beth,
United Kingdom

THE PARROT
LADY, Michalis Kalopaidis, Cyprus

WATER, Cesar Diaz Melendez, Spain

CINANIMA GOES TO SCHOOLS

AVEC LE DO DE LA CUILLÈRE, Collective: Laurent Wassouf, Clément Crosnier, Edgard Cros, Theoline Chapas, Nolwenn Pétereau, Nedellec Anouk, Lucas Ancel, France

BASTA SER HUMANO, Rui Duque, Portugal

BEARING, Daniela Hýbnerová, Czech Republic

CHASING STARS, Laura Aldofredi, Netherlands

DINOSAURS: THE TRUE STORY, Paul-Louis Aeberhardt, Spain

HOME, Kinga Rofusz, Hungary

HOPUS, Lucie Kokoliová, Czech Republic

HOT DOG, Flore Burban, Logan Cameron, Nicolas Diaz, Chloé Raimondo, Hughes Valin, France

JUAN VIENTO, Carlos Farina, Italy

LE SPECTACLE DE MATERNELLE, Loic Bruyere, France

LEAF, Aliona Baranova, Czech Republic

LES ZOZOLYMPIADES, Salomé Hammann, France

MAIJA, Collective:  Arthur Nollet, Maxime Faraud, Mégane Hirth, Emma Versini, Julien Chen, Pauline Charpentier, France

MISHOU, Milen Vitanov, Germany

NORI, Sara Grencho, United Kingdom

NUDE TRIUMPHANT, Leo Crane, United Kingdom

OEIL POUR OEIL, Thomas Boileau, Alan Guimont, Robin Courtoise, Mathieu Lecroq, Malcom Hunt, François Briantais, France

PARAPLUIES, Jose Prats, Alvaro Robles, France

 

 

PEARLS, Idan Barzilay, Alemanha

PILE, Toby Auberg, Reino Unido

POUR UNE POIGNÉE DE CARAMELS, Nghia Bui Trung, Clara Dulaut, Martin Fettuciari, Nikita Gavard Noyer, Bérenger Guilbault, Timothée Maron, Ugo Masutti, França

PSOTNIK IN THE GLASS TRAP, Kamil Wójcik, Polónia

REGGIE RAINBOW, Amber Grange, Reino Unido

SAM’S CASTLE, Giona, Itália

SKID, Valentin David, Axel Diaz, Clément Feuillet, Damien Gustin, Morgane Le Disez, Florian Rigollet, França

SORRY, I DON’T UNDERSTAND, Natalie Feoktistova, Bélgica

SOUS LA GLACE, Milan Baulard, Ismail Berrahma, Flore Dupont, Laurie Estampes, Quentin Nory, Hugo Potin, França

TANGENTE, Noémie Blondel, França

THE FLAT, Lev Voloshin, Moldávia

THE PIT, Markéta Smoliková Kubátová, República Checa

THE WINGS, Riho Unt, Estónia

TIES, Dina Velikovskaya, Alemanha

TOC, Aitor Herrero, Espanha

UN LYNX DANS LA VILLE, Nina Bisiarina, França

UNDER PRESSURE, Vasil Bogdanov, Bulgária

WALKTHROUGH, Sofia Salt, Reino Unido

YIN’ETTET – NORTHERN LIGHTS, Kunxi Wang, Países baixos

SCREENINGS FOR FAMILIES

A DATE WITH MR MAPPLETON, Akpo-Allavo Gabriel, Augé Constance, Brasileiro Lopes Garcia Julia, Narjoux Lucas, Reynaud Méghane, France

A DOG BY YOUR SIDE, Selina Wagner, United Kingdom

AVEC LE DO DE LA CUILLÈRE, Collective: Laurent Wassouf, Clément Crosnier, Edgard Cros, Theoline Chapas, Nolwenn Pétereau, Nedellec Anouk, Lucas Ancel, France

COSMONAUT, Kaspar Jancis, Estonia

DERNIER ACTE, Collective: Miguel Amendola-Borrallo, Clara Obeidi, Yohan Gantelet, Lucie Krencker, Geoffrey Rakotoarisoa, Antonin Géral-Ariès, France

DANS L’OMBRE, Thomas Pierret, France

ELSA AND THE NIGHT, Jöns Mellgren, Sweden

HOME, Kinga Rofusz, Hungary

HOT DOG, Flore Burban, Logan Cameron, Nicolas Diaz, Chloé Raimondo, Hughes Valin, France

LEAF, Aliona Baranova, Czech Republic

LULU DOTAWAY, Snobar Avani, Denmark

MAIJA, Collective:  Arthur Nollet, Maxime Faraud, Mégane Hirth, Emma Versini, Julien Chen, Pauline Charpentier, France

MÊME PAS PEUR!, Virginie Costa, France

OEIL POUR OEIL, Thomas Boileau, Alan Guimont, Robin Courtoise, Mathieu Lecroq, Malcom Hunt, François Briantais, France

 

OVERBOARD!, Filip Pošivač, Barbora Valecká, Czech Republic

PEARLS, Idan Barzilay, Germany

POUR UNE POIGNÉE DE CARAMELS, Nghia Bui Trung, Clara Dulaut, Martin Fettuciari, Nikita Gavard Noyer, Bérenger Guilbault, Timothée Maron, Ugo Masutti, France

SKID, Valentin David, Axel Diaz, Clément Feuillet, Damien Gustin, Morgane Le Disez, Florian Rigollet, France

SORRY, I DON’T UNDERSTAND, Natalie Feoktistova, Belgium

THE WINGS, Riho Unt, Estonia

UNDER PRESSURE, Vasil Bogdanov, Bulgaria

YIN’ETTET – NORTHERN LIGHTS, Kunxi Wang, Netherlands